O Olimpiadzie

Foto1Olimpiada Przedsiębiorczości to nowoczesny projekt o społecznym i proprzedsiębiorczym charakterze. Organizowana jest od 2005 r. i ma status jednej z największych olimpiad dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Do każdej edycji zgłasza się kilkanaście tysięcy młodych ludzi zainteresowanych przedsiębiorczością, zarządzaniem i gospodarką, z ponad 1000 szkół w całej Polsce. 

Olimpiada to wspólna inicjatywą Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych oraz pięciu największych polskich uczelni ekonomicznych - Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Uniwersytetów Ekonomicznych w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu.

Foto2Projekt cieszy się wsparciem wielu partnerów społecznych i mediów. Partnerami Strategicznymi są od wielu lat Narodowy Bank Polski i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności

Celem projektu jest rozbudzenie i wzmocnienie wśród młodzieży postaw przedsiębiorczych, doskonalenie u młodzieży umiejętności analizy zjawisk zachodzących w gospodarce, w organizacji oraz w życiu prywatnym, mających wpływ na zachowania przedsiębiorcze, rozwijanie u młodzieży zdolności myślenia analitycznego i syntetycznego, planowania oraz realizacji przedsięwzięć, rozwiązywania w sposób twórczy problemów, skutecznego komunikowania się, poszukiwania informacji i na ich podstawie podejmowania decyzji, współdziałania w zespole oraz negocjacji, a także tworzenie pozytywnego klimatu wokół działalności biznesowej i lepsze przygotowanie młodzieży do wyzwań współczesnego świata do których należą tendencja do integracji i globalizacji życia społecznego, wzrost roli wiedzy i informacji oraz coraz szybszy postęp naukowo-techniczny.

Foto3Program Olimpiady składa się z bloku stałego i bloku zmiennego. Stawiamy na atrakcyjne, współczesne tematy przewodnie kolejnych edycji - wśród dotychcasowych znalazły się m.in takie zagadnienia jak: psychologia biznesu, inwetowanie i rynek kapitałowy, społeczna odpowiedzialność biznesu, strategie i instrumenty marketingowe, czy tworzenie wartości przedsiębiorstwa. Naszą przewagą jest też nowoczesna formuła zawodów - zorientowana na praktykę. Wiedzę i umiejętności zawodników sprawdzamy poprzez prace zespołowe, studia przypadku, prezentacje multimedialne, a także testy wiedzy.

Foto4Na laureatów czekają zawsze wspaniałe nagrody - największą atrakcję stanowią indeksy najlepszych uczelni ekonomicznych. Laureatom zapewniamy też atrakcyjne nagrody rzeczowe. Nagradzamy też ich opiekunów merytorycznych i szkoły. 

Edukację ekonomiczną młodzieży wspieramy też poprzez inne działania wyrastające przy Olimpiadzie.

Z myślą o wyrównywaniu szans edukacyjnych młodych ludzi z niedużych miejscowości, którzy rzadko widnieją na listach finalistów Olimpiady, uruchomiliśmy w 2009 r. program pod hasłem Innowatorium „Tydzień Przedsiębiorczości”. Są to 5-dniowe warsztaty prowadzone przez doktorantów uczelni ekonomicznych, służące inspirowaniu licealistów w obszarze ekonomii i zarządzania oraz poszerzaniu ich horyzontów. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami nt. projektu.

 

***

Olimpiada jest współfinansowana ze środków NBP, PAFW oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Olimpiadę wsparają ponadto: Wydawnictwo Difin, firma Plagiat.pl, Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości, Stowarzyszenie Nauczycieli Przedsiębiorczości i Edukacji Ekonomicznej, Krajowa Izba Gospodarcza, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Studenckie Forum Business Centre Club oraz media: NBPortal, Głos Nauczycielski, Perspektywy.pl.

 

***

Działalność edukacyjna Narodowego Banku Polskiego

Wzorem innych banków centralnych, Narodowy Bank Polski aktywnie angażuje się w edukację ekonomiczną Polaków. Prowadzi działania edukacyjne, których celem jest m.in. upowszechnianie wiedzy ekonomicznej i finansowej, promowanie przedsiębiorczości oraz przybliżenie polskiemu społeczeństwu zasad funkcjonowania gospodarki rynkowej i specyfiki istniejących mechanizmów finansowych.

Działania edukacyjne wspierane przez NBP adresowane są m.in. do uczniów gimnazjów i liceów. Kładzie się w nich nacisk na poszerzanie wiedzy i umiejętności młodych ludzi oraz ich nauczycieli i wychowawców. Celem tych programów jest kształtowanie postaw, które pozwolą młodzieży sprawnie funkcjonować w warunkach gospodarki rynkowej.

Realizując projekty edukacyjne, Narodowy Bank Polski współpracuje z wieloma podmiotami, m.in. fundacjami, stowarzyszeniami, środkami masowego przekazu, bibliotekami i szkołami wyższymi. Jednym z ważnych narzędzi edukacyjnych jest działający od dziewięciu lat NBPortal.pl, który przekazuje informacje o zjawiskach ekonomicznych w Polsce i na świecie. Można w nim znaleźć analizy i opinie ekspertów, e-learningowe kursy multimedialne, pomoce dydaktyczne dla nauczycieli, gry ekonomiczne i wirtualną bibliotekę.

www.nbp.pl
www.nbportal.pl

 

Działalność Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności

Fundacja została założona przez Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości, utworzony na mocy ustawy „O popieraniu demokracji w Europie Wschodniej” (SEED Act), uchwalonej w 1989 roku przez Kongres USA.

Fundacja, kierowana przez niezależną Radę Dyrektorów, rozpoczęła swoją działalność w 2000 roku z podwójną misją: umacniania efektów polskiej transformacji oraz dzielenia się doświadczeniami Polski z innymi krajami postkomunistycznymi.

PAFW realizuje programy w trzech obszarach tematycznych: edukacji, rozwoju społeczności lokalnych oraz dzielenia się polskimi doświadczeniami w zakresie transformacji. W Polsce programy Fundacji koncentrują się na obszarach wiejskich i w małych miastach. Dominują w nich dwa motywy: wyrównywanie szans edukacyjnych, połączone z modernizacją oświaty, a także wyzwalanie i wspieranie energii obywatelskiej w lokalnych społecznościach. Fundacja od początku starała się tak kształtować swoje programy, aby się wzajemnie uzupełniały i wzmacniały. Dużą wagę przywiązywano także do tego, by projekty wspierane przez Fundację miały potencjał replikacyjny, a podejmowane inicjatywy mogły rozwijać się po zakończeniu finansowania przez PAFW.

W 2008 roku PAFW podjęła partnerską współpracę z największą pozarządową instytucją grantodawczą na świecie – Fundacją Billa i Melindy Gatesów, co zaowocowało uruchomieniem w Polsce Programu Rozwoju Bibliotek, w wyniku którego ponad 3 tysiące bibliotek w małych miejscowościach jest przekształcanych w nowoczesne centra informacji, edukacji, kultury i aktywności obywatelskiej.

Działalność Fundacji została doceniona przez Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Krynicy, które przyznało jej Nagrodę dla Organizacji Pozarządowej Europy Środkowo-Wschodniej Roku 2008, głównie za przedsięwzięcia o charakterze zagranicznym. Wśród nich najwięcej środków Fundacja przeznaczyła na program Przemiany w Regionie (RITA), służący transferowi polskich doświadczeń i rozwojowi kontaktów polskich organizacji obywatelskich, samorządów lokalnych oraz innych instytucji z partnerami na Wschodzie.

Od 2000 roku Fundacja przeznaczyła na realizację swoich celów programowych ponad 130 mln USD, a jej fundusz wieczysty przekroczył 250 mln USD. W tym czasie, w ramach 30 programów, sfinansowano ponad 22 tysiące stypendiów, 7300 projektów lokalnych, zorganizowano szkolenia dla 42 tysięcy nauczycieli oraz dla 18 tysięcy liderów i pracowników organizacji pozarządowych.

www.pafw.pl

 

Testy interaktywne

Forma finansowania przedsiębiorstw polegająca na wykupie terminowych...

payrolling
umowa agencyjna
forfaiting
umowa powiernicza

Sprawdź się!


Publikacje

Zapraszamy do lektury publikacji podsumowującej XIX edycję Olimpiady Przedsiębiorczości, która odbyła się w roku szkolnym 2023/2024. W publikacji „Olimpiada...

Zobacz więcej »



Partnerzy Olimpiady Przedsiębiorczości